Rozporządzenie w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.

Od 1998 r. za agresywne w naszym kraju uznaje się anatolian karabashe, akbash dogi, amerykańskie pit bull terriery, psy z Majorki, buldogi amerykańskie, dogi argentyńskie, psy kanaryjskie, tosa inu, rottweilery, moskiewskie psy stróżujące i owczarki kaukaskie. Trzymanie i hodowanie psów tych ras wymaga zezwolenia wydawanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego miejscu utrzymywania zwierzęcia lub prowadzenia hodowli.

 

Procedura nie jest skomplikowana: w ciągu 30 dni od zakupu zwierzęcia we właściwym urzędzie należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia. Wypełnienie gotowego formularza zajmuje 5 - 10 minut. Do wniosku załączamy kserokopię metryki lub rodowodu oraz książeczki zdrowia psa. Jeszcze tylko opłata skarbowa w wysokości 82 zł i pozostaje nam oczekiwanie na decyzję – maksymalnie 30 dni od złożenia kompletu dokumentów. Przed wydaniem pozwolenia urzędnicy mogą odwiedzić miejsce pobytu psa, żeby sprawdzić, czy nie "jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt".

Trzeba pamiętać, że prowadzenie hodowli lub trzymanie psów ras uznanych za agresywne bez wymaganego zezwolenia stanowi wykroczenie, podlegające karze aresztu lub grzywny.

Źródło: http://kobieta.onet.pl/11-ras-psow-uznawanych-w-polsce-za-agresywne/des8zv0

 

 Dz.U. 2003 nr 77 poz. 687
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne

Link: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030770687